STRONA GłóWNA
Podsumowanie ćwiczenia AMETYST - 17
2017-11-30 07:55:01

24-28.11.2017. Koszary 10 Brygady Logistycznej w Opolu, plac ćwiczeń w Winowie i poligon w Żaganiu to miejsca, gdzie rozgrywały się epizody najważniejszego ćwiczenia opolskich logistyków pod kryptonimem AMETYST - 17.Zasadniczym celem ćwiczenia taktyczno – logistycznego Ametyst – 17 było sprawdzenie gotowości pododdziałów 10 Brygady Logistycznej do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem. Głównymi ćwiczącymi były: 91 Batalion Logistyczny z Komprachcic, batalion składowania i 2 batalion logistyczny, które rozwinęły się na przykoszarowym placu ćwiczeń w Winowie oraz na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu. W koszarach 10 Brygady Logistycznej, w trybie 24 godzinnym, funkcjonowało Stanowisko Kierownictwa Ćwiczenia. Łącznie do udziału w szkoleniu zaangażowano ponad pół tysiąca żołnierzy zawodowych oraz żołnierzy rezerwy, powołanych specjalnie na to ćwiczenie.

Według założeń ćwiczenia, opracowanych przez zespół autorski pod przewodnictwem szefa szkolenia podpułkownika Macieja Kopcia, każdy z ćwiczących batalionów realizował pełne spektrum zadań logistycznych, w tym: organizacja transportów, przyjmowanie, magazynowanie i zaopatrzenie walczących wojsk w środki materiałowe. Żołnierze wykonywali normy szkoleniowe m.in. podczas załadunku kontenerów, przeładunku środków zaopatrzenia i rozwijania warsztatu pojazdów kołowych WPK-1 na samochodzie STAR 266. Ćwiczące pododdziały obserwowali oficerowie z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i jednostek podległych szefowi IWsp SZ, którzy w tym czasie realizowali ćwiczenie instruktażowo – metodyczne pk. MARS-17. Na stanowisku dowodzenia batalionu składowania meldunek dowódcy podpułkownika Dominika Becha o sytuacji bojowej odebrał Zastępca Szefa Inspektoratu – Szef Sztabu pułkownik Zbigniew Powęska.

Podczas ćwiczenia intensywnie wykorzystywano środki pozoracji pola walki oraz zaangażowano żołnierzy odgrywających rolę przeciwnika. Rejony rozmieszczenia batalionów i konwoje logistyczne narażone były na ciągłe ataki grup dywersyjno-rozpoznawczych oraz lotnictwa przeciwnika, który nie wahał się używać bojowych środków trujących. Dlatego w trakcie ćwiczenia duży nacisk położony został na działanie żołnierzy posterunków obserwacyjnych oraz umiejętności żołnierzy w zakresie obrony przez bronią masowego rażenia. Do ćwiczenia zaangażowano również ogniwa systemu pozamilitarnego, m.in. Straż Pożarną z Opola, która zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ugasiła pożar samochodu powstały w wyniku działań bojowych. W trakcie ćwiczenia 91 Batalion Logistyczny przygotował rejon odtwarzania zdolności bojowej dla kompanii logistycznej oraz przeprowadził operacyjną likwidację skażeń po przejściu konwoju logistycznego przez teren  skażony. Podczas jednego z epizodów pojazd terenowo – osobowy wjechał na pozorowany, improwizowany ładunek wybuchowy. Zgodnie z założeniami ćwiczenia pojazd został uszkodzony, a kierowca wymagał natychmiastowej pomocy medycznej. 

Ćwiczenie zakończyło się uroczystą zbiórką pododdziałów z udziałem kompanii honorowej i sztandaru wojskowego. W podsumowaniu dowódca 10 Brygady Logistycznej pułkownik Szymon Lepiarz z satysfakcją stwierdził, że w trakcie ćwiczenia osiągnięto wszystkie założone cele szkoleniowe przy jednoczesnym zachowaniu warunków bezpieczeństwa. Podziękował wszystkim żołnierzom za wysiłek i zaangażowanie, które zaowocowało wysoką oceną ćwiczenia. Na szczególne słowa uznania zasłużyli porucznik Rafał Pawłowski z batalionu składowania i porucznik Michał Smoleń z 91 Batalionu Logistycznego, którym indywidualnie pogratulował pułkownik Szymon Lepiarz. Dowódca 10 Brygady Logistycznej podziękował również za udział w ćwiczeniu przedstawicielom Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz Kompanii Regulacji Ruchu z Oleśnicy, którzy wspierali swoją wiedzą i doświadczeniem opolskich logistyków.

Galeria zdjęć

kpt. Piotr Płuciennik


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław