STRONA GłóWNA
Szkolenie rezerwy
2017-11-20 13:32:36

W miesiącu listopadzie w Centrum Szkolenia Logistyki realizowane są ćwiczenia krótkotrwałe z żołnierzami rezerwy batalionu Obrony Terytorialnej oraz Ośrodka Zapasowego.Żołnierze podczas pobytu w Centrum odtwarzają nawyki i umiejętności posługiwania się etatowym uzbrojeniem, sprzętem wojskowym oraz zachowania na polu walki.
Jednym z ważniejszych elementów ćwiczenia krótkotrwałego w którym udział biorą rezerwiści są zajęcia praktyczne, w tym szkolenie ogniowe. Żołnierze w trakcie zajęć strzelają na celność z karabinka oraz pistoletu wojskowego.
Swoimi spostrzeżeniami z pobytu w Centrum podzielił się 57 letni sierż. pchor. rez. Wojciech Przepiórka z Aleksandrowa Kujawskiego właściciel firmy zajmującej się nawadnianiem – „Wcześniej brałem udział w szkoleniu rezerwy w latach 90-tych. Z mojego punktu widzenia dużo w wojsku zmieniło się na plus. Chodzi mi w szczególności o warunki socjalno – bytowe, wyposażenie żołnierza oraz sprzęt wojskowy. Kadra dydaktyczna prowadzi zajęcia w sposób rzeczowy, ciekawy, dzieląc się bogatym doświadczeniem zdobytym podczas misji poza granicami kraju.”
W trakcie szkolenia prowadzone są również zajęcia z Taktyki. Rezerwiści pod bacznym okiem instruktora st. chor. sztab. Przemysława Chojnickiego realizowali zagadnienia: kontakt ogniowy, marsz szykiem ubezpieczonym w terenie lesistym, otwartym oraz zurbanizowanym.
Jak mówi plut. pchor. rez. Andrzej Bednarski z Nowego Dworu Gdańskiego z wykształcenia pedagog – „Jestem zaskoczony bardzo duża ilością zajęć praktycznych na poligonie oraz strzelnicy. Zmieniło się podejście kadry, stosunki interpersonalne, człowiek jest w centrum uwagi nie czuje się jak piąte koło u wozu. Żołnierz wyposażony jest w umundurowanie adekwatne do panujących warunków pogodowych, poprawiły się warunki socjalne nie śpimy już na metalowych łóżkach, zawsze jest ciepła woda, można kąpać się codziennie, co kiedyś w wojsku było nie lada luksusem.”
Pobyt „rezerwy” w Centrum wykorzystany jest również na powtórzenie i uzupełnienie wiedzy z zakresu m.in. profilaktyki i dyscypliny wojskowej, ochrony informacji niejawnych, łączności, ochrony przed bronią masowego rażenia - OPBMR oraz budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego.

 

Galeria zdjęć

kpt. Daniel Chądzyński


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław