STRONA GłóWNA
Edukacja wojskowa
2017-11-06 13:22:45

06.11.2017. Na poligonie w Winowie żołnierze z 91 Batalionu Logistycznego przeprowadzili cykl szkoleń dla uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół w Tułowicach.
W ramach programu pilotażowego Ministerstwa Obrony Narodowej, żołnierze z  91 Batalionu Logistycznego 10 Brygady Logistycznej, w oparciu o obiekty szkoleniowe w Winowie, przeprowadzili dla uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół w Tułowicach cykl szkoleń, mający na celu zapoznanie uczniów ze sprzętem wojskowym.

Uczniowie pod okiem instruktorów z 91 Batalionu Logistycznego w Komprachcicach szkolili się w zakresie przygotowania do działania na polu walki, a w szczególności doskonalili umiejętności taktyczne pojedynczego żołnierza. Dużo wysiłku i zaangażowania wymagały zajęcia z technik pokonywania terenu i przeszkód terenowych. W ramach tej części szkolenia uczniowie musieli samodzielnie wykonać nosze oraz przeprowadzić ewakuację rannego kolegi z zagrożonego rejonu. W czasie rzutu granatem ćwiczebnym skupienie na twarzach uczniów dawało instruktorom satysfakcję z dobrze przygotowanych zajęć.

***

Program pilotażowy Ministerstwa Obrony Narodowej dla szkół prowadzących klasy wojskowe ma na celu wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego. Program został uruchomiony 1 września 2017 roku, będzie trwał dwa lata i ma formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego.

W pilotażowej edycji programu bierze udział 50 szkół wytypowanych przez oficerów Biura do Spraw Proobronnych, którego jednym z filarów dotychczasowej działalności jest wsparcie dla szkół prowadzących klasy o profilu wojskowym. W województwie opolskim do programu zakwalifikowano trzy szkoły.  Zespół Szkół w Tułowicach i Zespół Szkół w Gogolinie wspiera 10 Brygada Logistyczna w Opolu. Trzecią szkołę z województwa opolskiego tj. II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu przypisano do 1 Pułku Saperów w Brzegu.

Galeria zdjeć

mł. chor. Dariusz Rogowicz


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław