STRONA GłóWNA
Pożegnanie VII zmiany NSE misji Resolute Support
2017-11-06 10:54:20

06.11.2017 r. Opole. W koszarach 10 Brygady Logistycznej uroczyście pożegnano żołnierzy Narodowego Elementu Wsparcia udających się na VII zmianę Misji Resolute Support w Afganistanie.
„Dziś uroczyście żegnamy żołnierzy, nasze koleżanki i kolegów, którzy kolejne sześć miesięcy spędzą w Afganistanie, gdzie będą wykonywać zadania na rzecz sił koalicji międzynarodowej i lokalnej społeczności. To nasz wkład w wypełnianie zobowiązań sojuszniczych na rzecz Paktu Północnoatlantyckiego, ale również potwierdzenie zaangażowania Polski w budowanie międzynarodowego bezpieczeństwa w walce z islamskim terroryzmem” – tymi słowami dowódca 10 Brygady Logistycznej pułkownik Szymon Lepiarz zwrócił się do zebranych na placu apelowym żołnierzy, którzy wzięli udział w uroczystości pożegnania Narodowego Elementu Wsparcia VII zmiany misji Resolute Support w Afganistanie.

Dowódca brygady przypomniał również – „Misja Resolute Support nie ma charakteru bojowego, a polscy żołnierze nie uczestniczą bezpośrednio w walkach z rebeliantami ani w operacjach antynarkotykowych. Personel misji prowadzi wyłącznie działalność doradczo-szkoleniową, której głównym celem jest przygotowanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa i instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych do samodzielnego kierowania oraz zarządzania w sposób umożliwiający efektywne zapewnienie bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu”.

Zwracając się bezpośrednio do żołnierzy NSE pułkownik Szymon Lepiarz podkreślił – „Dla mnie osobiście, podobnie jak dla Waszych bliskich, priorytetem jest Wasz bezpieczny powrót do kraju i spotkanie w tym samym gronie za kolejne pół roku. Kontynuujmy dobrą tradycję 10 Brygady Logistycznej, która od blisko 19 lat wysyła swoich żołnierzy na misje i wszyscy wracają w komplecie”.

Na zakończenie uroczystości dowódca osobiście pożegnał się z każdym żołnierzem wylatującym do Afganistanu oraz złożył życzenia powodzenia w realizacji zadań, bezpiecznego powrotu do domu i żołnierskiego szczęścia.

***


Trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego VII zmiany PKW stanowić będą żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Polski Kontyngent Wojskowy wchodzący w skład misji Resolute Support składa się z wojskowych doradców, plutonu ochrony, łącznościowców oraz NSE (National Support Element - Narodowy Element Wsparcia). Główne zadanie NSE to zabezpieczenie logistyczne Polskiego Kontyngentu Wojskowego. NSE składa się w większości z 10 Brygady Logistycznej z Opola. Dowódcą NSE VII zmiany PKW Afganistan jest major Piotr Kostrzewski.

Misja Resolute Support to misja szkoleniowo – doradcza. W jej trakcie wojska sojuszu nie biorą udziału w operacjach bojowych. Zadaniem sił sojuszniczych NATO jest wsparcie lokalnych sił bezpieczeństwa i pomoc w rozwijaniu zdolności bojowych armii afgańskiej.

Galeria zdjęć

por. Piotr Płuciennik


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław