STRONA GłóWNA
11 rocznica Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych
2017-10-06 13:41:42

06.10.2017. Bydgoszcz. Z okazji jedenastej rocznicy funkcjonowania Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której uhonorowano wyróżniających się żołnierzy i pracowników wojska.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Garnizonowym koncelebrowana przez ks. biskupa generała brygady Józefa Guzdka – Biskupa Polowego Wojska Polskiego i ks. płk. Zenona Surmę, Dziekana Dekanatu IWsp SZ.
Podczas ceremonii ks. bp. Guzdek wyróżnił Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, gen. bryg. Dariusza Łukowskiego, zastępcę Szefa Inspektoratu – Szefa Sztabu płk Zbigniewa Powęskę oraz Szefa Oddziału Komunikacji Społecznej, płk Tomasza Rożniakowskiego medalem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki m. in. za zaangażowanie w zorganizowanie i zabezpieczenie pieszych pielgrzymek żołnierzy Wojska Polskiego oraz wojsk sojuszniczych. 

Wcześniej nabożeństwo w intencji Inspektoratu Wsparcia odbyło się również w ciechocińskiej Cerkwi św. Michała Archanioła gdzie liturgię celebrował ks. mitrant płk Aleksy Andrejuk reprezentujący Prawosławnego Biskupa Polowego WP, abp prof. zw. dr hab. Jerzego Pańkowskiego.


Galeria zdjęć
Zobacz film


W uroczystej zbiórce, oprócz żołnierzy i pracowników wojska IWsp SZ, udział wziął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, p. Bartosz Kownacki oraz przedstawiciel Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – Zastępca Szefa Sztabu Wojska Polskiego, gen. bryg. Jan Dziedzic. Na zaproszenie gen. bryg. Dariusza Łukowskiego do Bydgoszczy przyjechali szefowie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w latach ubiegłych – gen. broni Edward Gruszka oraz gen. broni Zbigniew Głowienka. Obecni byli również przedstawiciele z jednostek Inspektoratu oraz jednostek i instytucji garnizonu Bydgoszcz. Reprezentanci władz państwowych i samorządowych.

Szef Inspektoratu gen. bryg. Dariusz Łukowski w swoim wystąpieniu podziękował żołnierzom i pracownikom za codzienną i niełatwą służbę oraz szczególne zaangażowanie w proces rozwoju nie tylko Inspektoratu ale i całych Sił Zbrojnych.

- Wykonujemy działania trudne, żmudne i nie zawsze spektakularne, ale niezbędne. Nie sposób dzisiaj sobie wyobrazić logistyczne wsparcie Sił Zbrojnych bez Inspektoratu i podległych mu brygad, baz, oddziałów, składów, warsztatów i innych jednostek – mówił generał Łukowski. Szef Inspektoratu w przemówieniu podkreślił jak ciężką pracę wykonuje Inspektorat i podległe jednostki na rzecz wsparcia bieżącego funkcjonowania wojsk.

- Oznacza to miliony przejechanych kilometrów, setki tysięcy ton przewiezionych ładunków, tysiące egzemplarzy wyremontowanego sprzętu, liczne inwestycje infrastrukturalne, coraz nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne umundurowanie, i wyposażenie, a także zakwaterowanie i zaprowiantowanie dziesiątków tysięcy żołnierzy - zarówno w garnizonach, jak i ośrodkach ćwiczeń – mówił generał.

Wyliczając zasługi żołnierzy i pracowników Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, generał wspomniał o realizacji zabezpieczenia pobytu i funkcjonowania wojsk sojuszniczych na obszarze naszego kraju oraz ćwiczeń i treningów sztabowych, także w wymiarze międzynarodowym z ćwiczeniem DRAGON-17 na czele.

Generał Łukowski podziękował również kierownictwu Ministerstwa Obrony Narodowej, a zwłaszcza ministrowi Bartoszowi Kownackiemu  za pomoc i tworzenie optymalnych warunków dla działalności Inspektoratu Wsparcia SZ.


Galeria zdjęć
Zobacz film


W trakcie uroczystej zbiórki głos zabrał Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. W szczególny sposób podziękował za odzew i pomoc wojska przy organizacji pomocy dla ofiar sierpniowej nawałnicy w województwie kujawsko-pomorskim.

- Pomoc poszkodowanym nie byłaby możliwa, gdyby nie udział wojska. (…) Sposób podejścia przedstawicieli wojska, m. in. Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przy rozwiązywaniu problemów, przy diagnozowaniu i dysponowaniu odpowiednimi siłami sił i środków, jakoś środków i jakość wojskowych, którzy wykonywali tą ciężka pracę przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. To dzięki temu mogliśmy przywrócić przez dwa tygodnie w województwie kujawsko-pomorskim prąd oraz odblokować dwie rzeki – mówił wojewoda.

Kontynuując swoją wypowiedz p. Bogdanowicz podziękował generałowi Łukowskiemu oraz ministrowi Bartoszowi Kownackiemu za zaangażowanie i pomoc w dostarczaniu materiałów budowlanych dla najbardziej poszkodowanych w letniej nawałnicy. – Przewozimy w tej chwili 400 ton materiałów budowlanych z całej Polski od firm,  które chcą te materiały darować. (…) Wiem, że na przedstawicieli wojska mogę liczyć to jest ogromne wsparcie, jeszcze raz serdecznie dziękuję – zakończył wojewoda. 

Do życzeń i podziękowań za służbę dołączył się Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, p. Bartosz Kownacki.  – Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych jest szczególną instytucją dla całych Sił Zbrojnych. To swoisty krwioobieg, nie byłoby sprawności Sił Zbrojnych gdyby nie Inspektorat Wsparcia – mówił przedstawiciel ministerstwa obrony narodowej. Minister podziękował  kadrze Inspektoratu Wsparcia SZ za sprawne i racjonalne wydatkowanie budżetu co w dużej mierze przyczyniło się do zwiększenia wydatków na obronność do 2,5 procent PKB, za co jak podkreślił Bartosz Kownacki może dziękować cała Polska.

- Szanowni Państwo, dziękuję za Waszą służbę dla Ojczyzny, życzę pomyślności zarówno w pracy zawodowej, dalszych awansów, rozwijania karier zawodowych jak i pomyślności w życiu rodzinnym i proszę też o dalszą służbę ku chwale Rzeczypospolitej – zakończył Sekretarz Stanu.

Święto było też okazją do uhonorowania wyróżniających się żołnierzy i pracowników wojska Inspektoratu Wsparcia. Podczas zbiórki 34 osoby uhonorowano odznaczeniami resortowymi. Z rąk Sekretarza Stanu w MON, żołnierze i pracownicy wojska odebrali Medale Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyźnie i Za Zasługi dla Obronności Kraju.

Część oficjalną obchodów święta IWsp SZ zakończył koncert Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy pod batutą mjr Dominika Sierzputowskiego.


Justyna Kędra - WDK IWsp SZ


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław