STRONA GłóWNA
Nagrody MSPO
2017-09-08 15:08:05

IP Krypto z laurem Prezydenta RP, wielolufowy karabin z wyróżnieniem szefa MON a dziesięć innych produktów z Defenderami. Dziś rozdano nagrody XXV MSPO.

  

 

Nagroda Prezydenta RP dla urządzenia IP Krypto opracowanego przez inżynierów z Wojskowego Instytutu Łączności, laur ministra obrony narodowej dla Wielolufowego Karabinu Maszynowego WLKM z Zakładów Mechanicznych a Defendery dla dziesięciu innych produktów wojskowych z rodzimego przemysłu. W Kielcach wręczono dziś nagrody Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jest wręczanie ostatniego dnia trwania imprezy targowych wyróżnień – Defenderów. Od kilku lat swój laur przyznaje na MSPO również Prezydent RP, a minister Obrony Narodowej nagrodę specjalną.

W tym roku nastąpiło nieznaczne odejście od targowych zwyczajów. Wyróżnienia wręczone zostały bowiem dzisiaj (w piątek 8 września), czyli przed weekendem 9-10 września, w czasie którego MSPO będzie otwarte dla wszystkich zwiedzających zupełnie za darmo, a imprezie towarzyszyć będzie ekspozycja „Tysiąclecie Oręża Polskiego”.

W uroczystości uhonorowania najlepszych polskich produktów militarnych wzięli udział wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Kownacki oraz Dariusz Gwizdała, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Odpowiedzialny za zakupy nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego minister Kownacki komentował, że MSPO to impreza rangi europejskiej, która znakomicie promuje polski przemysł obronny i polską armię. Minister podkreślał, że już za kilka dni odbędzie się w Sejmie debata nad zwiększeniem wydatków na obronność (czego jak pokazały badania opinii publicznej zdecydowanie chcą Polacy).

- Zwiększenie wydatków na obronność do 2,5 procent PKB w 2030 roku, to grubo ponad 100 miliardów złotych więcej na modernizację – mówił dodając, że w interesie państwa jest aby te pieniądze trafiły przede wszystkim do polskiego przemysłu obronnego - Zarówno do jego części państwowej jak i prywatnej. Bo te dwie nogi są bardzo ważne dla rozwoju naszego bezpieczeństwa, dla rozwoju naszego potencjału obronnego – podkreślał.

Nagrodę Prezydenta RP, dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP, zdobyło w tym roku urządzenie IP Krypto, które opracowali inżynierowie z Wojskowego Instytutu Łączności. Laur w imieniu Prezydenta RP wręczył dyrektorowi WIŁ, dr Markowi Różyckiemu, zastępca szefa BBN.

Wyróżnienie specjalne ministra Obrony Narodowej XXV MSPO otrzymały Zakłady Mechaniczne Tarnów za Wielolufowy Karabin Maszynowy WLKM o kalibrze 12,7 mm. Nagrodę w imieniu szefa resortu wręczył prezesowi ZM Tarnów Henrykowi Łabędziowi wiceminister Bartosz Kownacki. 

 


 Zobacz film

Defendery 2017

Jeśli chodzi o nagrody Defender, to w tym roku były one przyznawane w sześciu grupach sprzętowych. I tak, jury konkursowe, które tworzą specjaliści z pięciu ministerstw - Obrony Narodowej, Spraw Zagranicznych, Gospodarki, Rozwoju oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, za najlepsze uznało:

W grupie sprzętu zabezpieczenia logistycznego - KT Shelter, czyli Uniwersalny Wielkogabarytowy Mobilny Modułowy Hangar z firmy Lubawa S.A.; LZH/N  czyli lotniskowy zasilacz hydrauliczny z Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno – Technologicznego S.A. a także średni samochód ratowniczo – gaśniczy Ergotruck opracowany przez konsorcjum którego liderem jest firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne sp. z o.o., a które tworzą ponadto Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej i Szkoła Aspirantów PSP.

W grupie sprzętu wsparcia działań – Feniksa, czyli Lekkiego Robota Bojowo Zwiadowczego z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Tulipana – czyli Sterowany Przeciwpancerny Przeciwtransportowy Ładunek Wybuchowy (SPPŁW) z Bydgoskich Zakłady Elektromechanicznych „Belma” S.A.

W grupie środków walki rodzajów wojsk - UKART-2  czyli Uniwersalny kalkulator artyleryjski do środków ogniowych Wojsk Rakietowych i Artylerii z WB Electronics a także Zespół kamer do zestawu przeciwlotniczego Poprad z PCO S.A.

Natomiast w grupie sprzętu dowodzenia i rozpoznania wyróżniono Żmiję, czyli pojazd dalekiego rozpoznania opracowany przez Concept sp. z o.o. oraz Polski Holding Obronny; w grupie sprzętu szkoleniowego Jet-2, czyli system odrzutowych celów powietrznych z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych a w grupie sprzętu pozostałego NIMAX, czyli stację kontrolno – pomiarową do gogli noktowizyjnych z firmy Inframet.

 

 

 

 Galeria zdjęć

 

 

Zobacz film


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krzysztof Wilewski


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław