STRONA GłóWNA
Otwarcie XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego
2017-09-05 15:00:26

05.09.2017. Kielce. XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego oraz XXIII Targi Logistyczne uważam za otwarte - tymi słowami Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz otworzył największe w Europie Środkowo - Wschodniej targi militarne.


W obecności wicepremiera Mateusza Morawieckiego, przedstawicieli Parlamentu RP, władz państwowych i samorządowych, kierownictwa Sił Zbrojnych, zaproszonych gości i wystawców z całego świata Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz otworzył XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, XXIII Międzynarodowe Targi Logistyczne oraz Wystawę Sił Zbrojnych. W swoim przemówieniu minister podkreślił jak wiele dla polskich Sił Zbrojnych znaczy współpraca z partnerami z sektora obronnego – „Cieszymy się z możliwości współpracy podczas tego XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, ale też cieszymy się ze współpracy na co dzień. Ten rok jubileuszowy Salonu Obronnego w Kielcach ma szczególne znaczenie dla obronności Polski. Trafnie zostało powiedziane – jeżeli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Polska bardzo chce pokoju. Polska wie dokładnie co to jest wojna. Polska nie chce wojny i dlatego z taką determinacją, zaangażowaniem i wysiłkiem rząd Rzeczypospolitej Polskiej przykłada wielką wagę do przemysłu obronnego, ale także do silnej, dobrze uzbrojonej armii”.

Antoni Macierewicz wskazał na konieczność reorientacji i modernizacji polskiej armii oraz jaki wysiłek czeka polską gospodarkę, aby podołać temu zadaniu – „Ta reorientacja będzie wymagała wydatkowania w najbliższym czternastoleciu powyżej 550 miliardów złotych. Plan gospodarczy, który w ramach Programu Zrównoważonego Rozwoju pana premiera Mateusza Morawieckiego został przez rząd Rzeczypospolitej ponad miesiąc temu przyjęty, zakłada wydatkowanie tych pieniędzy także w ramach decyzji o finansowaniu przemysłu obronnego i obrony Rzeczypospolitej Polskiej najpierw w wysokości 2% PKB rocznie, a ostatecznie w wysokości 2,5% rocznie. Dlatego też, gdy widzę tych 617 wystawców tutaj w Kielcach, z czego ponad połowa to są wystawcy polscy, a druga połowa to są wystawcy naszych wieloletnich partnerów wiem, że ta modernizacja będzie mogła być skuteczna i zrealizowana”. Wśród doprowadzonych do końcowego etapu programów minister wymienił między innymi armatohaubicę Krab oraz samobieżny moździerz Rak. Przedstawił również plan wyposażenia żołnierzy w nowe karabinki polskiej konstrukcji Grot - „Dzisiaj na tych targach, wśród decyzji, które będziemy mogli Państwu przedstawić i umów, które będziemy mogli podpisać oraz sprzętu, który będziemy mogli dostarczyć polskiej armii już począwszy od tego roku, najważniejsza umowa dotyczy kontraktu na karabiny Grot. Najnowocześniejsze karabinki produkowane w Polsce, nie ustępujące najnowocześniejszej produkcji światowej. 53 tysiące tych karabinków w ciągu najbliższych lat zostaną dostarczone zarówno wojskom operacyjnym, jak i nowej formacji, której rozwój w tym roku ma szczególne znaczenie – Wojskom Obrony Terytorialnej”.

Minister obrony narodowej szczególnie serdecznie podziękował za obecność na tegorocznych targach, dotychczasową współpracę i za dobrą perspektywę na przyszłość delegacji Korei Południowej, której przewodniczy minister ds. Administrowania Programami Obronnymi Jei Guk Jeon – „Bardzo się cieszymy z naszej współpracy i jesteśmy gotowi do wszelkiej solidarności w sytuacji trudnej dla Waszego państwa i Waszego narodu”.

Kończąc swoje przemówienie Antoni Macierewicz zapewnił o staraniach Ministerstwa Obrony Narodowej o bezpieczeństwo obywateli – „Chcę też zapewnić, że Ministerstwo Obrony Narodowej pod moim kierownictwem zrobi wszystko, żeby nie tylko polska armia była zdolna w perspektywie najbliższych lat do obrony wraz z sojusznikami, ale także samodzielnie obronić się przed każdym niebezpieczeństwem. Jestem przekonany, że wysiłek jaki wkłada przemysł obronny państwa krajów, ale także wysiłek który wkłada Polska, zagwarantuje nam wszystkim bezpieczeństwo”.

Uroczystość otwarcia poprzedził apel klas mundurowych. W jego trakcie minister obrony narodowej zwrócił się do obecnych na zbiórce kadetów - „Dzisiaj na tę Waszą szczególną uroczystość stawiło się całe dowództwo polskiej armii (…) Chciałem powiedzieć, że jesteśmy dumni z Waszego wyboru, bo jesteście Polsce po prostu potrzebni (…) Nie byłoby szczytu NATO w takim wymiarze w jakim to się stało. Nie byłoby wojsk natowskich i amerykańskich na polskiej ziemi, gdyby nie ten wspaniały ruch patriotyczny, który zaczął się w Polsce właśnie wśród Was, wśród polskiej młodzieży. To Wy pokazaliście całemu narodowi, ale także władzom, że najwyższy czas żeby Polska zaczęła się bronić, że najwyższy czas żeby Polska była gotowa kiedy nadejdzie niebezpieczeństwo. Bo tylko ten może uniknąć zagrożeń kto jest do nich gotowy. Wy pokazaliście, że jesteście gotowi i za to na Wasze ręce i całej polskiej młodzieży minister obrony narodowej i polska armia składa podziękowanie”.

Galeria zdjęć


Zespół Prasowy Wystawy Sił Zbrojnych


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław