STRONA GłóWNA
Przygotowania żołnierzy do misji w Afganistanie
2017-08-10 13:01:45

10.08.2017. Opole. Żołnierze Narodowego Elementu Wsparcia VII zmiany misji Resolute Support w Afganistanie zakończyli pierwszy etap szkolenia, a ich przygotowanie zweryfikowała komisja oficerów z Inspektoratu Wparcia Sił Zbrojnych.


Ćwiczenie, które przygotował batalion dowodzenia i zabezpieczenia odbywało się w oparciu o infrastrukturę Sekcji Mobilnego Modułu Przeładunkowego w koszarach 10 Brygady Logistycznej. Komisja, pod kierownictwem podpułkownika Piotra Rogalskiego najpierw sprawdziła dokumentację i wiedzę teoretyczną żołnierzy, a następnie rozpoczęto egzaminy praktyczne. Na odpowiednio przygotowanym obiekcie, który odzwierciedlał wycinek bazy Bagram w Afganistanie, logistycy prezentowali swoje umiejętności z wyszkolenia ogólnowojskowego i specjalistycznego.

W scenariuszu ćwiczenia zawarto zadania logistyczne oraz sytuacje, z którymi mogą spotkać się żołnierze w bazie wojskowej poza granicami kraju. Wartownicy na punkcie kontrolnym musieli odpowiednio zareagować na próbę wtargnięcia nieuprawnionej osoby na teren bazy. Komisja drobiazgowo sprawdziła działanie i umiejętności zespołu medycznego. Oficerowie szczególną uwagę zwrócili na prawidłowe zachowanie się ćwiczących po wprowadzeniu sygnałów alarmowych ogłaszanych podczas ostrzału bazy czy też użycia broni masowego rażenia.

***


10 Brygada Logistyczna w ramach misji Resolute Support wystawia NSE (National Support Element), czyli Narodowy Element Wsparcia. To komórka kontyngentu wojskowego, która odpowiada za całość przedsięwzięć związanych z zabezpieczeniem logistycznym Polskiego Kontyngentu Wojskowego. VII zmiana misji RSM wyruszy do Afganistanu jesienią tego roku. Dowódcą VII zmiany NSE będzie major Piotr Kostrzewski.

Misja Resolute Support ma charakter doradczo-szkoleniowy, a jej głównym celem jest przygotowanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa i instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych do samodzielnego i profesjonalnego kierowania oraz zarządzania w sposób umożliwiający efektywne zapewnienie bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu.

 

Galeria zdjęć

por. Piotr Płuciennik


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław