STRONA GłóWNA
XXVI pielgrzymka wojskowa wyruszyła na Jasną Górę
2017-08-05 14:16:40

05.08.2017. Warszawa. Ponad 700 żołnierzy, pracowników wojska ich rodzin oraz osób zabezpieczających wyruszyło w XXVI pielgrzymkę wojskową na Jasną Górę.


Dowódcą pielgrzymki jest dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych ks. płk Zenon Surma, a dowódcą grupy zabezpieczającej ppłk Jan Lipiński z 12 WOG. Sama grupa zabezpieczająca to kolejne 240 żołnierzy i ponad 120 pojazdów.

Pątnicy w mundurach rozpoczęli dzień od Eucharystii celebrowanej o godz. 5.30 w katedrze polowej przez biskupa polowego Józefa Guzdka. Pielgrzymów żegnał m.in. Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON, który będzie dziś towarzyszył pielgrzymom w drodze. Hasłem pielgrzymki są słowa „Oto Matka twoja”.

Wraz z mundurowymi pielgrzymami z Polski na Jasną Górę idą także żołnierze z Chorwacji, Litwy, Niemiec, Słowacji oraz Stanów Zjednoczonych. Na trasie do pątników dołączy bp Richard Spencer, pomocniczy biskup polowy armii amerykańskiej oraz bp Franciszek Rabek, biskup polowy armii słowackiej. 14 sierpnia, na Przeprośnej Górce dołączą do nich funkcjonariusze i pracownicy straży granicznej.

Zebranych przywitał ks. płk Zenon Surma, dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i przewodnik pielgrzymki. Podkreślił, że słowa tegorocznej pielgrzymki „Oto Matka twoja” przypominają o stuleciu objawień fatimskich oraz  300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Podziękował wszystkim, m.in. wiceministrowi Kownackiemu za umożliwienie zorganizowania tegorocznej pielgrzymki.

W czasie Mszy św. biskup polowy pogratulował pielgrzymom decyzji o wymarszu. Zachęcał, aby owocnie przeżyli ten czas „10 dni bezdomności” i możliwości spotkań z Bogiem oraz drugim człowiekiem. – Potraktujcie tegoroczną pielgrzymkę jako szukanie mądrości. Bo mądrość to wiedza przez doświadczenie. Starajcie się stawiać pytania: „czy jestem apostołem prawdy?” i „czy żyję w prawdzie?”. Temu ma służyć konfrontacja ze Słowem Bożym i samym sobą w sakramencie pokuty – powiedział. Dodał, że przyszłość można budować tylko na prawdzie, ale żeby to czynić, trzeba być człowiekiem żyjącym w prawdzie.

Biskup Guzdek podkreślił, że pielgrzymka to także czas zadawania sobie pytań o wewnętrzną wolność. – Wolność nie jest dana, ona jest zadana. O wolność trzeba walczyć po to, aby dobrze służyć sprawie wolności – powiedział. Zauważył, że żołnierze jako strażnicy wolności szczególnie są zobowiązani do dbałości o wolność wewnętrzną.

We Mszy św. uczestniczyli m. in. Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON, kontradm. Mirosław Mordel, inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. gen. bryg. Adam Joks, szef sztabu Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu, pielgrzymi i kapelani biorący udział w pielgrzymce.

Przed wyruszeniem na trasę żołnierze otrzymali znaczki pielgrzymkowe.

Wymarsz wojska spod katedry rozpoczął się o godzinie 6:50. Pielgrzymom przygrywała do marszu Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Żołnierze udali się na Plac Zamkowy, gdzie spotkali się z pątnikami pielgrzymki akademickiej.

Do pielgrzymów w mundurach dołączył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który pobłogosławił zgromadzonych na Placu Zamkowym pątników i oficjalnie dał znak do wymarszu grup.

Pątnikom w mundurach towarzyszy 10 kapelanów Ordynariatu Polowego. Także grupy zagraniczne przyjechały ze swoimi duszpasterzami. 14 sierpnia pielgrzymi w mundurach spotkają się na Przeprośnej Górce w sanktuarium Ojca Pio, gdzie odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, a następnie żołnierze ruszą w stronę ostatniego etapu pielgrzymki, Aleją NMP przed obraz Matki Bożej, gdzie nastąpi akt zawierzenia wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego i zakończenie pielgrzymki.

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu co roku pątnicy w mundurach pielgrzymują przed ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tylko raz pielgrzymka z powodu tragicznej powodzi w 1997 roku została odwołana.

Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli się Amerykanie i Słowacy. Następnie także żołnierze Bundeswehry, a także Litwini, Ukraińcy i
Chorwaci.

Galeria zdjęć

za Ordynariatem Polowym WP


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław