STRONA GłóWNA
Święto Dywizji Żelaznego Konia
2017-08-04 13:04:23

4.08.2017. Żołnierze i pracownicy 14. Wojskowego Oddziału Gospodarczego wzięli udział w Święcie 4. Dywizji Piechoty Żelazny Koń Armii Stanów Zjednoczonych, które odbyło się na obiektach sportowych przy ul. Bukowskiej.Święto jednostki wojskowej „Żelazny Koń” zorganizowane zostało przez żołnierzy amerykańskich w formie sportowego pikniku. Do współzawodnictwa i w ten sposób uczczenia setnej rocznicy powstania Dywizji, oprócz żołnierzy i pracowników 14 WOG zaproszono żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, Wydziału Żandarmerii Wojskowej oraz Policjantów Komendy Miejskiej.

Zawody miały na celu zintegrować jej uczestników oraz pogłębić współpracę pomiędzy Jednostkami Wojskowymi poznańskiego Garnizonu. W tym dniu zwycięzcami byli wszyscy ci, którzy stanęli w szranki. Na twarzach zawodników gościł uśmiech i wzajemna życzliwość. Nie rzadko składy drużyn ulegały międzynarodowym metamorfozą, co wzbudzało aprobatę zgromadzonej widowni.

Podczas części oficjalnej w imieniu Dowódcy 4. Dywizji Piechoty podpułkownik McCarson podziękował wszystkim za przybycie i wspólną zabawę, następnie w swoim przemówieniu zapoznał wszystkich zgromadzonych z historią Jednostki oraz podziękował za wspaniałą współpracę Komendantowi 14 WOG - podpułkownikowi Markowi Pawłowskiemu. W tej części wzięli udział zaproszeni goście, wśród których byli miedzy innymi przedstawiciele władz miasta i województwa, przedstawiciel Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP, dowódcy jednostek wojskowych oraz służb mundurowych Garnizonu.    

4. Dywizja Piechoty Armii Amerykańskiej powstała 17 listopada 1917 roku w stanie Północna Karolina. W tym samym roku USA włączyło się w walki podczas I wojny światowej, a oddział 4. Dywizji od kwietnia 1918 roku aż do zakończenia wojny walczył we Francji. Ponad 20 lat później dywizja uczestniczyła w operacji "Overlord" i lądowaniu na plaży Utah w Normandii. Pomimo nazwy, która jest pozostałością historyczną, jest jedną z sześciu tzw. dywizji ciężkich (pancerno-zmechanizowanych), składających się z piechoty zmechanizowanej, artylerii, broni pancernej i dużej ilości helikopterów. Potocznie na 4. Dywizję mówi się "Iron Horse". Przydomek ten został przyjęty, aby podkreślić szybkość i siłę dywizji i jej żołnierzy.


Galeria zdjęć


kpt. Maciej Betka 14WOG Poznań


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław