STRONA GłóWNA
Bydgoszczanie pamiętają o powstańcach
2017-08-01 08:14:06

31.07.2017. Bydgoszcz. W przeddzień 73. rocznicy Powstania Warszawskiego mieszkańcy miasta i żołnierze bydgoskiego garnizonu uczcili pamięć bohaterów podczas Koncertu Pieśni Powstańczej i Wojskowej w Operze Nova.Organizatorem i pomysłodawcą koncertu był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Pan Bartosz Kownacki. Współorganizatorem wydarzenia był również Dowódca Garnizonu Bydgoszcz – Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, gen. bryg. Dariusz Łukowski.

Pułkownik Krzysztof Głuszak rozpoczął uroczystość, składając meldunek Sekretarzowi Stanu, Panu Bartoszowi Kownackiemu. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego wystawionego przez 1 Brygadę Logistyczna, głos zabrał wiceminister, rozpoczynając swoje przemówienie od słów śp. Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego.

Przemówienie Sekretarza Stanu w MON

- „Dzisiaj obchodzimy szczególne święto. Nie jest to obchodzenie klęski jak chcieliby nieżyczliwi, ale (…) jest to uczczenie tragicznej i wielkiej daty w historii Polski. Daty, która była dowodem determinacji, odwagi, niezłomności ale ponad wszystko woli do życia w wolnej, nie okupowanej i  nie skrępowanej Ojczyźnie” – mówił Sekretarz Stanu. Kontynuując swoje przemówienie wiceminister podkreślał jak ważne i niepodważalne znacznie dla historii Polski miało powstanie - w większości młodych ludzi z armii krajowej". – „Kiedy dziś niektórzy zadają pytanie czy było warto, czy można było powstrzymać powstanie to odpowiedz musi być jedna – nie. Nie można, i wbrew temu jak wielką ofiarę krwi ponieśliśmy, było warto (…)bo było ono fundamentem naszej wolności."

- „Śpiewając te piosenki nie będziemy mieli barw partyjnych, nie będziemy mieli przekonań politycznych, nie będzie znaczyło to jaką pracę wykonujemy czy jakie mamy przekonania religijne i w co wierzymy. Bo wszyscy jesteśmy Polakami, jesteśmy wspólnotą. I wszyscy dobrze wiemy z doświadczenia naszej historii, że Polacy kiedy są razem, kiedy tworzą wspólnotę są zdolni do rzeczy wzniosłych i wielkich i tego ku chwale tych, którzy wówczas polegli, którzy oddali życie i zdrowie tego nam wszystkim życzę, żebyśmy budowali wspólnotę, która będzie tworzyła wielką historie, wielką wspaniałą Rzeczpospolitą” – zakończył p. Bartosz Kownacki zachęcając wszystkich zgromadzonych do wspólnego świętowania.

Zobacz film


Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy pod batutą mjr Dominika Sierzputowskiego zagrała utwory wojskowe z piosenką „Warszawskie Dzieci” na czele. Sopranistka Magdalena Polkowska zabrała wszystkich zebranych w sentymentalną podróż do piosenki „Białe róże”. W bydgoskiej Operze Nova wybrzmiały takie utwory jak „Pałacyk Michla”, „Hej chłopcy, bagnet na broń”, „Maki”, „Marsz Pierwszej Brygady” oraz „Póki Polska żyje w nas”. Największy entuzjazm wśród publiczności wywołał  „Sen o Warszawie” w wykonaniu tenora Piotra Rafałko. Bisom podczas koncertu nie było końca a artyści dwukrotnie wracali na scenę, wykonując ulubiony utwór zgromadzonych bydgoszczan -  „Serce w plecaku”.


Galeria zdjęć
 

Justyna Kędra - WDK IWsp SZ


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław