STRONA GłóWNA
74. rocznica mordu na Wołyniu
2017-07-11 11:43:18

11.07.2017. Opole. Żołnierze 10 Brygady Logistycznej, przedstawiciele lokalnych władz i służb mundurowych, weterani i kombatanci oraz mieszkańcy miasta uczcili pamięć Polaków, którzy zginęli w masowych mordach na Wołyniu i Kresach Wschodnich.
Uroczystości, które poprowadził szef Sekcji Wychowawczej 10 Brygady Logistycznej major Dariusz Chądziński, zorganizowano w 74. rocznicę tzw. „krwawej niedzieli”. „Krwawa niedziela” była kulminacją zbrodni wołyńskiej, tylko tego dnia zginęło około 11 tys. ludzi. Uczestnicy uroczystości oddali cześć pomordowanym mieszkańcom Kresów Wschodnich oraz złożyli kwiaty na płycie poświęconej pamięci „bestialsko pomordowanych przez organizację ukraińskich nacjonalistów w latach 1943 – 1947” pod Pomnikiem „Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego”.
***

W dniu 11 lipca 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) przeprowadziła jednoczesne ataki na 150 miejscowości zamieszkanych przez Polaków w powiatach horochowskim, włodzimierskim, łuckim i kowelskim. Na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1944 zginęło około 100 tys. Polaków, zamordowanych głównie przez ukraińskich nacjonalistów.

Galeria zdjęć

por. Piotr Płuciennik


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław