STRONA GłóWNA
Żołnierze I zmiany PKW Rumunia rozpoczęli misję
2017-07-03 12:31:51

02.07.2017. Żołnierze I zmiany PKW w Rumuni uczestniczyli we mszy świętej, której przewodniczył kapelan kontyngentu ksiądz major Tomasz Krawczyk.Liturgię rozpoczęło wspólne odśpiewanie pieśni „Bogurodzica”. We mszy świętej uczestniczył dowódca kontyngentu major Paweł Cupa, kadra dowódcza, żołnierze i pracownicy tworzący I zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumuni.

- „Bogurodzica Dziewica, Bogiem sławiena Maryja”. Słowa tej pieśni, jedne z najstarszych, jakie zapisano w naszym ojczystym języku, płyną ku nam stale z odległych stuleci. Tak prosili nasi przodkowie, tak śpiewało ją polskie rycerstwo i tak też czynimy my, rozpoczynając naszą wojskową służbę w Rumunii. W tej mszy świętej modlitwą obejmuję Was, Wasze rodziny i tych wszystkich, do których jesteśmy posłani po to, aby stać na straży pokoju i wolności narodów. Modlę się, aby Pan Bóg Wam błogosławił i czuwał nad Wami - powiedział ksiądz major Krawczyk.

W wygłoszonej homilii kapelan kontyngentu powiedział: - Bardzo ważnym elementem porządku w wojsku jest apel. To zbiórka żołnierzy, podczas której liczy się, ilu ich jest - ilu zdrowych, ilu chorych czy rannych, ilu brakuje. Apele wojskowe są bardzo potrzebne, żeby wiedzieć, jaki jest stan, jakie się ma zasoby ludzkie. Podczas apeli przekazuje się najważniejsze informacje i rozkazy dowództwa. W naszym życiu chrześcijańskim, w życiu duchowym takim apelem jest niedzielna msza święta, podczas której - już na jej początku - zdajemy sobie sprawę, jakie ponieśliśmy straty, w ile pułapek wroga wpadliśmy, jakie szkody nam wyrządził, ile zaliczyliśmy szkód ciężkich, a ile małych draśnięć… To bardzo ważne, aby człowiek miał świadomość swojej duchowej kondycji, ewentualnych dolegliwości - czy jest zdrowy, czy chory, na co cierpi, co go boli… Udział w Eucharystii, przyjęcie Chrystusa w komunii świętej, czyni człowieka silnym, odnawia bojowego ducha, umożliwia toczenie walki, ćwiczeń, osiągnięcie zwycięstwa - dodał ksiądz kapelan.

Na zakończenie mszy świętej ksiądz major Krawczyk przypomniał słowa, które na poligonie w Wędrzynie skierował do żołnierzy kontyngentu dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji Jarosław Mika: - „Tworzycie Polski Kontyngent Wojskowy. Macie być zawsze razem, jeden musi znaleźć oparcie w drugim. To wykonywanie zadań, to nie tylko codzienna żołnierska służba, to coś nowego z czym przyjedzie Wam się zmierzyć w Rumunii. Wówczas ta żołnierska posługa musi przejawiać się w tym, że jeden może liczyć na drugiego, jeden drugiego wspierać”.

- Modlę się codziennie, aby tak się stało, aby słowa generała Miki stały się naszym mottem przewodnim służby i aby nasza obecność na rumuńskiej ziemi przyczyniła się do umacniania autorytetu Polski w świecie. Wierzę, że tak przygotowany komponent, z powodzeniem sprosta zadaniom stojącym przed nami. Dowódca kontyngentu major Paweł Cupa, to oficer z ogromnym doświadczeniem, którego kwalifikacje i wiedza są gwarancją, że zrealizujemy swe zadania należycie - powiedział ksiądz major Krawczyk.

 - Zdajemy sobie sprawę, że przed nami bardzo ważny etap służby wojskowej, wymagający odwagi, wysokiej inteligencji, odporności psychofizycznej i profesjonalizmu, tych żołnierskich cech, które decydują o powodzeniu w działaniu całego kontyngentu. Służba w PKW w Rumunii wymaga pełnego poświęcenia. Jesteśmy tu, aby realizować wspólne szkolenie, jeździć na poligony, place ćwiczeń, będziemy się zgrywać z sojuszniczymi żołnierzami i razem spędzać czas, tak żebyśmy byli zintegrowani i gotowi do działania w wielonarodowej brygadzie w ramach „Tailored Forward Presence” - powiedział major Paweł Cupa.

Galeria zdjęć


por. mar. Agata Pszczółka


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław