STRONA GłóWNA
Święto 10 Brygady Logistycznej
2017-06-29 08:07:57

29.06.2017. Opole. Żołnierze, pracownicy wojska i zaproszeni goście obchodzili święto 10 Brygady Logistycznej. W tym roku opolska jednostka obchodziła 18 lat swojego istnienia.Uroczystości, które patronatem honorowym objęli wojewoda opolski Adrian Czubak, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła i prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski odbyły się w koszarach 10 Brygady Logistycznej. Meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości przyjął reprezentujący Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych pułkownik Sławomir Łach. 

„W tym roku minęło 18 lat od sformowania naszej jednostki. 18 lat życia dla człowieka to dopiero wejście w dorosłość, ale dla 10 Brygady Logistycznej te 18 lat istnienia, to ogrom już wykonanej pracy w kraju i na misjach wojskowych poza jego granicami” - tymi słowami rozpoczął swoje okolicznościowe przemówienie dowódca 10 Brygady Logistycznej pułkownik Szymon Lepiarz. Zebranym na placu apelowym gościom, wśród których byli przedstawiciele Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej oraz lokalnych władz rządowych i samorządowych, dowódcy jednostek i instytucji wojskowych, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji wojskowych, weterani ze stowarzyszeń i związków kombatanckich, delegacje z organizacji pozarządowych, uczelni wyższych i szkół województwa opolskiego oraz zaproszonym na uroczystość żołnierzom Bundeswehry pułkownik Lepiarz przypomniał dorobek opolskiej jednostki oraz podzielił się swoimi spostrzeżeniami po trzech miesiącach dowodzenia 10 Brygadą Logistyczną – „Dziś mam również okazję podziękować w tak szerokim gronie za niezwykle miłe przyjęcie w szeregach 10 Brygady Logistycznej i w naszej opolskiej społeczności. Jestem zbudowany profesjonalizmem, zaangażowaniem oraz skutecznością działania kadry dowódczej, żołnierzy i pracowników wojska. W ciągu tylko ostatnich trzech miesięcy podjęliśmy i zrealizowaliśmy na wysokim poziomie szereg zadań, które potwierdzają renomę 10 Brygady Logistycznej jako jednostki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Niewątpliwie najtrudniejszym z nich, chociażby ze względu na krótki czas realizacji, było utworzenie I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii. Był to poważny sprawdzian naszych umiejętności logistycznych i wojskowych. Sprawdzian, który zdaliśmy na ocenę bardzo dobrą. Nasi żołnierze przebywający w Rumunii wykonali już pierwszą część swojego zadania, czyli przygotowali miejsce do przyjęcia polskich żołnierzy, którzy wejdą w skład wielonarodowej brygady i rozpoczną intensywne szkolenie w ramach Dostosowanej Sojuszniczej Obecności na południowej flance NATO”. 

Podczas uroczystości wyróżniający się żołnierze odebrali odznaczenia państwowe, tytuły honorowe i odznaki pamiątkowe 10 Brygady Logistycznej. Uroczysta zbiórka była również okazją dla przedstawicieli związków weteranów i kombatantów, organizacji pozarządowych oraz harcerzy dla wyrażenia podziękowań żołnierzom wspierającym ich bieżącą działalność.

Oficjalną część obchodów zakończyło wykonanie przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Wrocławia Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, po której przegrupowano pododdziały do defilady. W czasie przegrupowania wrocławscy muzycy zaprezentowali w krótkim koncercie wiązankę utworów patriotycznych i muzyki popularnej. Defiladę otwierały poczty sztandarowe 10 Brygady Logistycznej oraz jednostek podległych, następnie przemaszerowały kolumny pododdziałów brygady oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych 19 Pułku Ułanów Wołyńskich i 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Na końcu defilowały pojazdy wojskowe, będące na wyposażeniu jednostek 10 Brygady Logistycznej.

Po defiladzie pododdziałów uczestników uroczystości zaproszono na pokaz musztry paradnej, wykonany przez żołnierzy 10 Brygady Logistycznej. Skomplikowany układ choreograficzny oraz perfekcyjne wykonanie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Dla gości przygotowano również pokaz sprzętu wojskowego, zarówno tego nowoczesnego jak i historycznego, który wystawiło
Muzeum Historii i Uzbrojenia w Opolu.

Galeria zdjęć

por. Piotr Płuciennik


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław