STRONA GłóWNA
Wspólna pamięć o trudnej historii
2017-06-28 15:28:53

28.06.2017. Już trzeci rok z rzędu polscy i niemieccy żołnierze wspólnie pracują na terenie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, prowadząc prace porządkowo-remontowe, aby to szczególne miejsce zachować dla przyszłych pokoleń.


Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu już po raz trzeci gości żołnierzy 10 Brygady Logistycznej i żołnierzy Bundeswehry, którzy wspólnie porządkują teren byłego obozu jenieckiego. Inicjatorem akcji jest polsko-niemiecka Fundacja Pamięć - Stiftung Gedenken zajmująca się m.in. ochroną miejsc pamięci, cmentarzy i grobów ofiar wojen.

Prace rozpoczęły się 20 czerwca, a już udało się odsłonić mury obozowej łaźni i usypać prowadzącą do niej ścieżkę. Kolejnym zadaniem będzie zabezpieczenie nowo nabytych przez muzeum gruntów. Żołnierze zanim rozpoczęli prace zwiedzili muzeum, poznali wystawy oraz historię tego miejsca. Złożyli również kwiaty pod Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych.

***

Obszar byłych obozów jenieckich w Łambinowicach wraz z cmentarzami i pomnikami to obecnie Miejsce Pamięci Narodowej. Opiekuje się nim Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu. Historia tego miejsca rozpoczyna się na początku lat 70. XIX w., kiedy zorganizowano tam najpierw pruskie, a później niemieckie obozy jenieckie i odosobnienia. W czasie II wojny światowej obozy w Lamsdorf należały do największych niemieckich kompleksów obozowych w Europie.

Galeria zdjęć

por. Piotr Płuciennik - 10 BLog


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław