STRONA GłóWNA
Przysięgali na Nadwiślańskich Błoniach
2017-06-02 08:13:33

02.06.2017. Na Nadwiślańskich Błoniach w Grudziądzu żołnierze służby przygotowawczej szkolący się w Centrum Szkolenia Logistyki wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej.
Pierwszy raz po II wojnie światowej na Nadwiślańskich Błoniach w Grudziądzu odbyła się przysięga wojskowa. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku dla szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. bryg. Dariusza Łukowskiego przez dowódcę uroczystości mjr Tomasz Paprockiego. Tak ważne wydarzenie w życiu elewów swoją obecnością uświetnili ponadto: szef Oddziału Kształcenia Zawodowego Inspektoratu Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Włodzimierz Chupka, przedstawiciele władz miejskich, kombatanci, przedstawiciele jednostek i instytucji wojskowych oraz przyjaciele i sympatycy wojska.

Po komendzie – „poczet flagowy do podniesienia Flagi Państwowej na maszt marsz!” elewi odśpiewali hymn państwowy, dostarczając tym samym widowni patriotycznych wrażeń.

„Przysięga wojskowa to uroczysty akt poparty słowami roty, ale to przede wszystkim wyraz patriotyzmu, w którym żołnierz ślubuje strzec honoru i dochować wierności wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Ideały służby wojskowej nigdy nie zatraciły swojej ważności. Są nadal aktualne i stawiają żołnierza – obywatela w szczególnej dyspozycji dla Ojczyzny”. – mówił do zgromadzonych komendant Centrum płk Krzysztof Tokarczyk

Następnie głos zabrał szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP gen. bryg. Dariusz Łukowski – „Współczesna armia potrzebuje młodych ludzi z charakterem i z inicjatywą. Takich, którzy nie boją się samodzielnego podejmowania decyzji”.

Po wystąpieniu przed front szyku pocztu sztandarowego 241 elewów wypowiedziało słowa Roty, a zaszczytu złożenia ślubowania na sztandar wojskowy Centrum, symbolu wierności, honoru i męstwa, dostąpili żołnierze, którzy szczególnie wyróżnili się wysokimi wynikami w szkoleniu i dyscyplinie:
- szer. elew  Paulina Szatkowska
- szer. elew  Przemysław Śliwiński
- szer. elew  Dawid Ciąpała
- szer. elew  Jacek Wardęga
W imieniu kolegów i koleżanek głos zabrał szeregowy elew Dawid Ciąpała – „Słowa przysięgi są dla nas moralnym zobowiązaniem nie tylko na czas służby, ale i na całe dorosłe życie”. Żołnierz podziękował kadrze Centrum za dotychczasowe szkolenie oraz za przygotowanie do przysięgi.

Przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z Torunia elewi odśpiewali Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Przysięga zakończyła się defiladą pododdziałów nagrodzoną przez widownię gromkimi brawami.

Uroczystości towarzyszył wojskowy piknik, zgromadzona widownia mogła podziwiać m.in.: musztrę paradną orkiestry wojskowej, występ amatorskiej grupy wokalnej z Klubu Centrum Szkolenia Logistyki i Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych „Błękitne Berety”, zespól muzyczny „Logistics Band”, grupę rekonstrukcyjną „Twierdza Chełmno" z rekonstrukcją „Żołnierze II RP" oraz pokaz sprzętu wojskowego.

Galeria zdjęć

kpt. Daniel Chądzyński - CSLog


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław