STRONA GłóWNA
50-lecie powstania 11 Batalionu Remontowego w Żaganiu
2017-06-01 09:26:07

01.06.2017. Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej 11 batalionu remontowego oraz ich rodziny celebrowali święto jednostki wojskowej, połączone z obchodami 50-lecia powstania 11 batalionu remontowego.
Uroczystości w garnizonie Żagań, „remontowcy” rozpoczęli od wczesnych godzin porannych. Najpierw dowódca batalionu podpułkownik Ireneusz Maślanka otworzył nową salę tradycji 11 batalionu remontowego. Z tej okazji odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą kapralowi Józefowi Stępniakowi, żołnierzowi batalionu, który zmarł tragicznie w 1975 roku na misji pokojowej ONZ na Bliskim Wschodzie. Aktu odsłonięcia tablicy dokonała rodzina zmarłego żołnierza, a poświęcenia sali tradycji oraz zgromadzonych w niej eksponatów, dokonał ksiądz kapelan. Była to również okazja do wyróżnienia medalami zasłużonych kombatantów, członków Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Następnie dowództwo, żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej 11 Batalionu Remontowego, uczestniczyli we mszy świętej, odprawionej w ich intencji i zmarłego tragicznie żołnierza batalionu.

Kulminacja święta, uroczysty apel batalionu, miał miejsce na terenie Muzeum Jeńców Wojennych w Żaganiu. Licznie przybyli na tę okoliczność zaproszeni goście i mieszkańcy miasta wypełnili tłumnie miejsce uroczystości. Oprawa uroczystego apelu była okazała. Orkiestra Wojskowa z Żagania, kompania honorowa ze sztandarem jednostki wojskowej, kolumny żołnierzy „remontowców”, a także młode pokolenie – młodzież z klas wojskowych Zespołu Szkół Technicznych z Zielonej Góry i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 z Kożuchowa, stojący w tle sprzęt wojskowy, zabudowania Muzeum oraz otaczająca wszystkich zgromadzonych zieleń lasów, stanowiły wymarzone tło dla licznie zgromadzonych fotografów i dziennikarzy. Na uroczystość zaproszenie dowódcy 11 Batalionu Remontowego przyjął dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej generał brygady Stanisław Czosnek, dowódca 10 Brygady Logistycznej w Opolu pułkownik Szymon Lepiarz oraz kilkadziesiąt innych znamienitych osób.

W części oficjalnej uroczystości odczytano postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadaniu medalu Gwiazdy Afganistanu, a także rozkaz dowódcy 11 Batalionu Remontowego o mianowaniu żołnierzy na wyższe stopnie wojskowe. Pamiętając o wieloletnich zasługach dla jednostki wojskowej, dowódca 11 Batalionu Remontowego wyróżnił ponad stu żołnierzy i ponad siedemdziesięciu pracowników resortu obrony narodowej. W kończącej część oficjalną defiladzie, wspólnie z „remontowcami” z Żagania maszerowali żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych, którzy przybyli do batalionu celem odbycia ćwiczeń wojskowych oraz młodzież z klas wojskowych z zaprzyjaźnionych szkół.
Po części oficjalnej uroczystości był czas na zwiedzanie Muzeum Obozów Jenieckich, a także do skorzystania z atrakcji przygotowanych dla uczestników apelu: pokazu sprzętu wojskowego, skosztowania żołnierskiej grochówki i pieczonego na miejscu chleba.

Bardzo pozytywnie o organizacji i przebiegu uroczystości odniosły się wszystkie środowiska wojskowe, zaproszeni goście, lokalna społeczność, zaprzyjaźnione placówki edukacyjne i mieszkańcy garnizonu Żagań. Wojskowa impreza, przeprowadzona poza murami koszar, przyciągnęła około tysiąca osób, sympatyków wojska i batalionu. Dało to możliwość do promocji historii, patriotycznych postaw oraz kreowania wartości proobronych. Szczególnym przeżyciem dla uczestników był moment podniesienia flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt oraz odśpiewanie wraz z żołnierzami hymnu państwowego i pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Był też czas na spotkanie z kombatantami. Nie zabrakło elementów upamiętniających męstwo i poświęcenie żołnierzy batalionu w misjach poza granicami państwa. Ponadto przedstawiciele korpusów osobowych żołnierzy batalionu: oficerów, podoficerów i szeregowych odwiedzili groby poległych żołnierzy, realizując zadania związane z programem „Żołnierska Pamięć”. Był to czytelny przekaz dla wszystkich uczestników święta, że „remontowcy” pamiętając o poprzednikach kroczą dumnie ku przyszłości.  

Galeria zdjęć

por. Marek Cieplicki


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław