STRONA GłóWNA
73. rocznica bitwy pod Monte Cassino
2017-05-13 13:29:35

13.05.2017. Opole. W 73. rocznicę bitwy o wzgórze Monte Cassino, która zapisała się w historii jako przykład odwagi i heroizmu polskiego żołnierza, mieszkańcy Opolszczyzny oddali hołd bohaterom z 2 Korpusu Polskiego.
Pamięć o polskich bohaterach spod Monte Cassino jest wciąż żywa, a obchody kolejnych rocznic tej bitwy w Opolu gromadzą weteranów i kombatantów, przedstawicieli lokalnych władz, żołnierzy z jednostek wojskowych, harcerzy, młodzież szkolną i mieszkańców miasta. Szczególną grupę stanowią członkowie Stowarzyszenia „Pancerny Skorpion”, którzy pielęgnują pamięć o 4 Pułku Pancernym „Skorpion” – jednostce, która brała udział w bitwie o Monte Cassino.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele p.w. Błogosławionego Czesława w intencji poległych we Włoszech żołnierzy. Z kościoła żołnierze, weterani i harcerze udali się na cmentarz komunalny Opole – Półwieś, aby złożyć kwiaty na grobie pułkownika Stanisława Glińskiego, pierwszego dowódcy 4 Pułku Pancernego Skorpion. Podpułkownik Zbigniew Koziarz, prezes Stowarzyszenia „Pancerny Skorpion” przypomniał sylwetkę, szlak bojowy oraz dokonania pierwszego dowódcy 4 Pułku.

Główne uroczystości z okazji 73. rocznicy bitwy pod Monte Cassino odbyły się na placu przed opolskim ratuszem. Wojskową asystę honorową wystawił batalion dowodzenia i zabezpieczenia 10 Brygady Logistycznej, a dowódcą uroczystości był podpułkownik Piotr Matykiewicz. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt, odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Wrocławia, major Marek Król odczytał Apel Pamięci. Gdy żołnierze z kompanii honorowej oddali salwę honorową, zebrani złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą żołnierzy poległych na wzgórzu Monte Cassino.

***

Bitwa o Monte Cassino uznawana jest przez historyków za jedną z najcięższych bitew lądowych II wojny światowej. Po trzech nieudanych natarciach, w okresie od stycznia do kwietnia 1944 roku, w których uczestniczyły oddziały amerykańskie, angielskie, francuskie, hinduskie i nowozelandzkie, przygotowano kolejną operację, z udziałem polskich żołnierzy. Decydujący atak na Monte Cassino, z udziałem żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, dowodzonego przez generała Władysława Andersa rozpoczął się 11 maja 1944 r. O godzinie 23.00 rozpoczęło się pierwsze natarcie, które załamało się już po pierwszej dobie walki i zakończyło wycofaniem na pozycje wyjściowe. Drugie natarcie nastąpiło 17 maja, do którego zmobilizowano wszystkich zdolnych do walki żołnierzy. 18 maja rano alianci zdobyli wzgórze, a po kolejnych walkach do 25 maja, droga na Rzym została otwarta. W czasie walk o Monte Cassino zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Na miejscowym cmentarzu wojennym widnieje napis: „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.

Galeria zdjęć

por. Piotr Płuciennik - 10 BLog


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław