STRONA GłóWNA
72 lata po wojnie, oddali hołd bohaterom
2017-05-08 08:17:00

08.05.2017. Bydgoszcz. Na placu Wolności odbyły się uroczystości związane z 72. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych reprezentował płk Mirosław Iwicki - szef Dyżurnej Służby Operacyjnej.Uroczyste obchody 72. rocznicy zakończenia II wojny światowej rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Następnie na Placu Wolności odegrano hymn państwowy a asysta honorowa z 1 Brygady Logistycznej podniosła flagę na maszt. Przedstawiciele władz rządowych, wojskowych, kościelnych, kombatanckich, a także samorządowych na zakończenie uroczystości złożyli wieńce pod Pomnikiem Wolności.

Szef Kujawsko-Pomorskiego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, płk w stanie spoczynku Bogdan Jagodziński przekazał zgromadzonym wyrazy uznania dla ich  działań na rzecz upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń oraz pokoleń, które walczyły o zniewoloną ojczyznę.

– Kombatanci to pokolenie żołnierskie, ale również pokolenie, które walczyło w lasach partyzanckich i cierpiało w obozach i różnych miejscach prześladowań. To pokolenie, które zawsze służyło ojczyźnie – mówił płk Jagodziński.

Z kolei Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w swoim przemówieniu wspomniał przede wszystkim bohaterów, którzy w obronie swojej ojczyzny byli gotowi oddać to co mieli najcenniejsze. – Przyszliśmy tutaj dla was, dla tych, którzy wciąż żyją, co roku odchodzą, i dla tych, którzy zginęli przez owe sześć lat strasznej wojny czy odeszli w latach międzywojennych – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Niegodnie dzielono żołnierzy na tych, którzy walczyli o Polskę. Żołnierz polski służy narodowi, stąd na sztandarach: Bóg, Honor i Ojczyzna. Tak naprawdę, co to jest wojna, wiedzą tylko nieliczni. Znają huk armat, lecące bomby i rozstrzelania. Cieszę się, że jest wśród nas tak wiele młodych osób, które wojnę widziały tylko na filmach lub czytały o niej w książkach. Ale to jest zupełnie inna wojna niż ta, którą przeżyli nasi kombatanci. Warto zapamiętać ich wspomnienia, ku przestrodze. Cześć waszej pamięci! Chwała bohaterom!

***

8 maja 1945 roku podpisany został akt bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu i innych sił zbrojnych III Rzeszy, stąd data ta uznawana jest za dzień zakończenia II wojny światowej. W latach 1946-1989 w Polsce obchodzono Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności 9 maja (do 1950 był to dzień wolny od pracy). 24 kwietnia 2015 r. Sejm RP ustanowił 8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa.

Galeria zdjęć

Justyna Kędra - WDK IWsp SZ


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław