STRONA GłóWNA
Majowe uroczystości w garnizonach
2017-05-02 08:13:03

02.05.2017. Z udziałem żołnierzy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych odbyły się uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Opole

02.05.2017 r.

Tradycyjnie już, o godzinie 10.00 na placu przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu rozpoczęły się wojewódzkie obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, delegacje z jednostek wojskowych, służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta. Flagę państwową podniósł poczet flagowy z 2 batalionu logistycznego 10 Brygady Logistycznej, a dowódcą uroczystości był podpułkownik Wiesław Zawiślak. 

 

***
Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Wywieszenie symboli narodowych to oznaka pamięci o tradycji, korzeniach i tożsamości narodowej, dumy z osiągnięć demokratycznej i nowoczesnej Polski. Biało-czerwone, dumnie powiewające na wietrze barwy można w tych dniach dostrzec na budynkach urzędów,  na ulicach, pojazdach komunikacji miejskiej, czy na prywatnych posesjach. 

 

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiony przez Senat w 2002 r.

 

Galeria zdjęć

03.05.2017 r.

Obchody w Opolu, jak co roku, rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele katedralnym Świętego Krzyża. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe służb mundurowych, w tym poczet sztandarowy 10 Brygady Logistycznej, organizacji kombatanckich, szkół i instytucji miasta Opola. Obecni byli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, delegacje służb mundurowych i jednostek wojskowych z komendantem Garnizonu Opole podpułkownikiem Zbigniewem Łukasiewiczem na czele, weterani, harcerze oraz mieszkańcy miasta. W trakcie mszy fragmenty Pisma Świętego odczytał oficer z batalionu dowodzenia i zabezpieczenia porucznik Radosław Chojna-Abarchan.

Z katedry opolanie, prowadzeni przez dowódcę uroczystości podpułkownika Piotra Matykiewicza oraz kompanię honorową z batalionu dowodzenia i zabezpieczenia 10 Brygady Logistycznej, przemaszerowali przez centrum miasta pod Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przy dźwiękach hymnu państwowego. Następnie, po okolicznościowych przemówieniach major Dariusz Chądziński odczytał Apel Pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego i defiladą pododdziałów.

Po zakończeniu uroczystości, uczniowie z klasy mundurowej Zespołu Szkół w Gogolinie zaprezentowali pokaz musztry paradnej. Opolskie obchody wzbogaciła obecność Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Ziemi Opolskiej oraz żołnierzy z 9 Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego.

Galeria zdjęć

Grudziądz

W Centrum Szkolenia Logistyki oraz w grudziądzkim garnizonie odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja i Święta Flagi.

Na placu apelowym Centrum w Grupie 28 kwietnia spotkali się żołnierze wraz z pracownikami RON , aby uczcić Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi. Podczas uroczystości uhonorowano również strażaków wojskowej ochrony przeciwpożarowej, których święto obchodzone jest czwartego maja. Komendant Centrum płk Krzysztof Tokarczyk w swoim przemówieniu podkreślił: „Święta Narodowe nie tylko upamiętniają najjaśniejsze karty polskiej historii, są one także żywą lekcją patriotyzmu. Dlatego też winniśmy zaszczepić młodemu pokoleniu odpowiednią postawę i należytą wiedzę, by kultywować drogie nam wartości i tradycje”.

Kolejnym etapem obchodów były uroczystości w dniu 3 maja w Grudziądzu. komendant Garnizonu w zastępstwie ppłk Andrzej Zalewski wraz z wiceprezydentem Grudziądza p. Markiem Sikorą i komendantem Straży Miejskiej Janem Przeczewskim złożyli kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie w Bazylice Kolegiackiej odprawiono mszę świętą. Po mszy wszyscy zebrani - władze parlamentarne i samorządowe, żołnierze, kombatanci oraz mieszkańcy miasta udali się na rynek, pod pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty i wieńce.

Trzeci maja to tradycyjnie już dzień otwarty Cytadeli. Goście i mieszkańcy Grudziądza mogli podziwiać najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, prezentowany przez żołnierzy Centrum oraz jednostki garnizonu. Była to również okazja do zwiedzania niedostępnych na co dzień budynków i umocnień twierdzy.

Galeria zdjęć

por. Piotr Płuciennik - 10 BLog
kpt. Daniel Chądzyński - CSLog


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław