STRONA GłóWNA
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2017-05-02 13:49:31

02.05.2017. Bydgoszcz. W bydgoskim garnizonie żołnierze Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i mieszkańcy miasta uroczyście obchodzili Dzień Flagi Państwowej.
Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęły się tradycyjnie na Placu Wolności w Bydgoszczy. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, delegacje z jednostek wojskowych bydgoskiego garnizonu, uczniowie klas mundurowych, grupy rekonstrukcyjne i mieszkańcy miasta Bydgoszczy. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych reprezentował płk Krzysztof Głuszak, zastępca szefa Sztabu. Uroczyście odśpiewano hymn państwowy przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy a asysta honorowa wystawiona przez 1 Pomorską Brygadę Logistyczną podniósła Flagę Rzeczypospolitej Polskiej na maszt. Podczas uroczystego apelu przypomniano historię i znaczenie symboli narodowych.

- „Dziś już po raz 13 obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przeżywamy go z dumą i wzruszeniem bo flaga białoczerwona nie jest zwyczajnym kawałkiem  materii, jest symbolem naszego narodu i ojczyzny. Jest znakiem naszej przynależności do długiego łańcucha pokoleń, które pod białoczerwonym sztandarem walczyły o wolność i budowały niepodległy byt państwa polskiego” – mówił wicewojewoda podczas swojego przemówienia.  Odnosząc się do historii polskich symboli narodowych wicewojewoda podkreślił jak ważne jest czerpanie z doświadczenia poprzednich pokoleń i kontynuowanie budowania tożsamości narodowej.

Wicewojewoda Kujawsko–Pomorski, Pan Józef Ramlau przekazał uroście flagę państwową, Kujawsko-Pomorskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej. Uroczystość zakończyła się koncertem utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej. 

***

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych świąt państwowych. Ustanowiony został przez Sejm ustawą z 20 lutego 2004 roku o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
Wybór 2 maja na Dzień Flagi nie jest przypadkowy. To dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski. Dla żołnierzy szczególnym wydarzeniem związanym z tym dniem - i jednocześnie jednym z powodów ustanowienia Dnia Flagi - jest zawieszenie przez żołnierzy zdobywających w 1945 roku Berlin biało-czerwonego sztandaru na Kolumnie Zwycięstwa w Parku Tiergarten.

Galeria zdjęć

Justyna Kędra - WDK IWsp SZ


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław