STRONA GłóWNA
Obchody 7. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem
2017-04-10 16:18:56

10.04.2017 r. Opole. Przedstawiciele lokalnych władz, urzędów i instytucji, delegacje służb mundurowych, w tym żołnierze 10 Brygady Logistycznej oraz mieszkańcy Opola uczcili pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.


 
Obchody 7. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w opolskim garnizonie rozpoczęły się od uroczystych zbiórek w 10 Brygadzie Logistycznej i 91 Batalionie Logistycznym w Komprachcicach. Odczytano nazwiska ofiar katastrofy, a żołnierze i pracownicy wojska oddali hołd poległym.

Kolejną częścią obchodów było nadanie jednej z sal w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość, w której wziął udział dowódca 10 Brygady Logistycznej i Garnizonu Opole pułkownik Szymon Lepiarz, poprzedziła akademia w czasie której przypomniano postać śp. Lecha Kaczyńskiego.

O godzinie 16.00 mieszkańcy miasta zebrali się na mszy świętej w Katedrze Opolskiej w intencji śp. Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pozostałych ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu. Msza, koncelebrowana przez kapelana 10 Brygady Logistycznej księdza majora Tomasz Krawczyka, miała uroczysty charakter. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe instytucji i służb mundurowych z województwa opolskiego oraz sztandar wojskowy 10 Brygady Logistycznej. Następnie uczestnicy, wraz z kompanią honorową 10 Brygady Logistycznej na czele, przeszli w marszu pamięci pod Pomnik Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego przy Placu Wolności w Opolu, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Podczas okolicznościowych wystąpień dzielono się osobistymi wspomnieniami z tragicznego poranka 10 kwietnia 2010 roku. W treści Apelu Pamięci, odczytanym przez majora Dariusza Chądzińskiego, wymieniono nazwiska wszystkich ofiar katastrofy rządowego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. W uroczystości, którą dowodził major Dariusz Hadała, w celu upamiętnienia poległych kompania honorowa z 1 batalionu logistycznego 10BLog oddała salwę honorową. Obchody pod pomnikiem zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przez zebranych mieszkańców miasta. W imieniu opolskich żołnierzy okolicznościową wiązankę złożył Dowódca Garnizonu Opole i Dowódca 10 Brygady Logistycznej  pułkownik Szymon Lepiarz.

***

10 kwietnia 2010 roku podczas podejścia do lądowania w Smoleńsku rozbił się polski samolot wojskowy, wiozący polską delegację na uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. W katastrofie tej zginęli prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Wśród ofiar katastrofy byli również wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych, osoby towarzyszące oraz załoga samolotu. Katastrofy nie przeżyła żadna z 96 osób, które były obecne na pokładzie.

Galeria zdjęć

por. Piotr Płuciennik


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław