STRONA GłóWNA
Żołnierze Wyklęci - Żołnierze Niezłomni
2017-03-01 13:35:22

01.03.2017. W garnizonie Grudziądz odbyły się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.Główne uroczystości odbyły się w Grudziądzu pod Pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego – absolwenta Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, żołnierza Armii Krajowej. Ceremonię rozpoczął Komendant Garnizonu mjr Dariusz Skupiński w asyście kompanii honorowej. W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych udział wzięły delegacje jednostek wojskowych i instytucji, grupa rekonstrukcyjna, uczniowie klas o profilu wojskowym oraz licznie zaproszeni mieszkańcy Grudziądza. W trakcie uroczystości głos zabrał prezydent miasta pan Robert Malinowski – Niezwykłe było to, że Żołnierze Wyklęci potrafili pozostać wierni idei wolnej Polski i walczyć o nią, mimo że nie mieli ani zaplecza, armii a niektórzy nawet wojskowego przygotowania. Cześć Ich pamięci – mówił do zgromadzonych. Po odegraniu „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” pochód uczestników ceremonii przemaszerował pod tablicę upamiętniającą twórców tajnej organizacji „Rota”: studenta Tadeusza Kaubego, malarza Michała Kwiatkowskiego oraz ucznia Marka Staśkiewicza, gdzie oddano hołd bohaterom. Ukoronowaniem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.

W Centrum Szkolenia Logistyki z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się uroczysty apel z udziałem żołnierzy i pracowników wojska. Komendant Centrum w zastępstwie ppłk Jarosław Kłos, w swoim przemówieniu przypomniał zgromadzonym jaką rolę odegrali żołnierze drugiej konspiracji w walce z sowietyzacją Polski. Następnie  odczytano przesłanie ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza do żołnierzy Wojska Polskiego z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów.

Trzy dni wcześniej 26 lutego na nadwiślańskich błoniach, na dystansie 1963 metrów ponad dwustu biegaczy wzięło udział w biegu pamięci „Tropem wilczym”. Pokonana odległość nie była przypadkowa, odnosiła się do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Galeria zdjeć

Jakub Czyż. chor. Adam Sobczak


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław