STRONA GłóWNA
W hołdzie bohaterom
2017-02-10 14:18:52

10.02.2017. 75. rocznica utworzenia Armii Krajowej była okazją do spotkania kilku pokoleń mieszkańców Opola, którzy oddali cześć bohaterom polskiego podziemia niepodległościowego.Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Armii Krajowej, gdzie z kombatantami II wojny światowej spotkali się przedstawiciele władz Opolszczyzny, delegacje służb mundurowych, młodzież szkolna oraz żołnierze 10 Brygady Logistycznej. 
 
Obchody 75. rocznicy utworzenia Armii Krajowej rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Następnie uczestnicy zgromadzili się na placu pod Pomnikiem Armii Krajowej. W trakcie uroczystości major Wanda Nowak, Honorowy Prezes Światowego Związku AK w Opolu, podziękowała zebranym za pielęgnowanie pamięci o bohaterach, którzy stracili życie w walce z okupantem. Obchody zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem, gdzie wartę honorową trzymali żołnierze z batalionu składowania 10 Brygady Logistycznej.

***

Dnia 14 lutego 1942 r. na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Związek Walki Zbrojnej przekształcono w Armię Krajową, która miała scalić rozproszone organizacje wojskowe podziemia. Pod koniec okupacji AK liczyła ok. 250 tys. oficerów, podoficerów i żołnierzy. AK była zakonspirowaną siłą zbrojną polskiego podziemia, działającą pod okupacją niemiecką państwa polskiego i sowiecką w granicach sprzed 1 września 1939 r. oraz poza nimi. Była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną z działających w tamtym czasie w Europie.

Galeria zdjeć

por. Piotr Płuciennik - 10 BLog


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław