STRONA GłóWNA
Sto lat dla szkoły mundurowej
2017-02-04 08:25:09

04.02.2017. Urle. Konferencją pt. "Klasy wojskowe w aspekcie obrony terytorialnej kraju" rozpoczęły się obchody 15-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach.Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem ze sztandarem szkoły przez Teresę Wargocką Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej na placu apelowym szkoły. Cześć konferencyjna odbyła się na sali gimnastycznej należącej do szkoły. Przybyłych na konferencję gości przywitała w imieniu społeczności szkolnej dyrektor placówki Maria Łopuska. Następnie wyświetlony został materiał filmowy przybliżający 15 lat istnienia szkoły. Film akcentował zarówno najważniejsze wydarzenia z życia szkoły jak i podkreślał iż Liceum w Urlach było pierwszą w Polsce w pełni mundurową szkołą posiadającą klasy przygotowujące do pełnienia służby w wojsku, policji i straży pożarnej. Wielu uczniów szkoły pełni  już służbę w służbach mundurowych lub kształci się na uczelniach wyższych przygotowujących do służby mundurowej. Następnie wygłoszony został szereg prelekcji zarówno przed oficerów Wojska Polskiego jak i przedstawicieli organizacji proobronnych współpracujących z Liceum w Urlach. W trakcie konferencji uczestnikom zaprezentowany został również pokaz walki wręcz i taktyki interwencji w wykonaniu uczniów szkoły.

W konferencji, która odbyła się pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej i portalu internetowego wojsko-polskie.pl, w imieniu Sił Zbrojnych RP udział wzięli: płk Tomasz Szoplik Komendant Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, płk dr Robert Pawlicki - Komendant Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej  w Mińsku Mazowieckim, płk pil. Piotr  Iwaszko - Dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego,  płk Konrad Korpowski - w imieniu Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej,  ppłk Sławomir Niemirka - Zastępca Komendanta OSŻW w Mińsku Mazowieckim, ppłk mgr inż. Robert Putrzyński - Wojskowy Komendant Uzupełnień Warszawa Praga. W konferencji wzięli również przedstawiciele Policji oraz Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele parlamentarzystów, dyrektorzy i delegacje szkół o profilu mundurowym, przedstawiciele organizacji proobronnych - Polowych Drużyn Sokolich oraz Związku Strzeleckiego, instruktorzy walki wręcz oraz przyjaciele szkoły.

Prelegenci zgodnie podkreślali rolę i znaczenie szkół o profilu mundurowym oraz organizacji proobronnych dla systemu bezpieczeństwa państwa. Ich rola i znaczenie staje się istotna zwłaszcza teraz kiedy zdobyta przez nich w szkołach i organizacjach wiedza zaprocentuje przygotowaniem do pełnienia służby między innymi w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej. Konferencja w Liceum w Urlach stała się ważnym przyczynkiem do analizy potencjału szkół o profilu mundurowym dla bezpieczeństwa państwa oraz problemów i wyzwań jakie przed nimi stoją.

Galeria zdjęć

Arkadiusz Miksa-1 RBLog


wszystkie >>>
Kalendarz
<< >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N

Linki
Ministerstwo Obrony Narodowej
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa
Żandarmeria Wojskowa
Inspektorat Uzbrojenia
1 Pomorska Brygada Logistyczna
10 Opolska Brygada Logistyczna
Centrum Szkolenia Logistyki
Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław